Strona wykorzystuje pliki cookies, które usprawniają działanie serwisu. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. W innym wypadku ciasteczka będą umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.

Analiza pierwiastkowa włosów

Analiza Pierwiastkowa Włosów jest szczególnie polecana osobom, które mają problemy z zachowaniem kondycji fizycznej i psychicznej, a zwłaszcza o obniżonej odporności organizmu. APW ma zastosowanie w profilaktyce zdrowia dorosłych i dzieci (od 3 roku życia) oraz wspomaganiu leczenia i rehabilitacji. Najczęściej wykonywana jest przy zaburzeniach: gastrologicznych, hormonalnych, neurologicznych, dermatologicznych, układu kostno-stawowego, kardiologicznych.

Gospodarka mineralna organizmu

Ciało ludzkie zbudowane jest ze związków chemicznych, tenatomiast składają się z pierwiastków. Każdy z pierwiastków pełni w organizmie istotną rolę mającą zapewnić jego prawidłowe funkcjonowanie. Oznacza to, że stanowią one część wszystkiego, co tworzy i odżywia człowieka. Są odpowiedzialne za wzrost (cynk, mangan, jod), proces oddychania komórkowego (żelazo, miedź, cynk, kobalt), syntezę tkanki łącznej (miedź) i kości (wapń). Regulują pracę serca (potas), metabolizm węglowodanów i tłuszczów (chrom). Chronią organizm przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych (selen). Biologiczna funkcja każdego elementu jest unikalna. Poprzez analizę zawartości pierwiastków chemicznych w organizmie, można dowiedzieć się wiele na temat jego kondycji.

Poza pierwiastkami koniecznymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu istnieją też takie, których obecność w tkankach człowieka jest niepożądana. Narażenie na kontakt z pierwiastkami toksycznymi w życiu codziennym nie stanowi zasadniczego zagrożenia życia dla większości z nas. Niemniej jednak ich powszechna obecność w otaczającym nas środowisku jest faktem. Monitorowanie zawartości pierwiastków toksycznych w organizmie jest bardzo ważne, ich nadmiar może prowadzić do bardzo poważnych schorzeń.

Badanie zawartości pierwiastków w organizmie możliwe jest dzięki analizie pierwiastkowej włosa, gdyż istnieje ścisły związek między zawartością pierwiastków chemicznych we włosach oraz ich występowaniem w organizmie.

Włosy stanowią „dokumentację” kondycji organizmu człowieka   

 Włos zbudowany jest z twardej, spoistej keratyny oraz tłuszczów i związków mineralnych. Związki chemiczne zawarte w organizmie zostają „uwięzione” we włosach podczas ich wzrostu w sposób odwzorowujący obecność pierwiastków w tkankach. Dlatego analiza włosa pozwala określić zawartość składników, jednocześnie życiodajnych oraz chorobotwórczych w organizmie.

Analiza pierwiastkowa włosa pozwala określić zawartość 29 pierwiastków w organizmie

Analiza włosa wykonywana jest dzięki technice spektroskopowej ze wzbudzeniem plazmowym. Polega ona na wprowadzeniu próbki włosów do sprzężonej indukcyjnie plazmy i odczytaniu sygnału analitycznego emitowanego przez tę próbkę.

Zalety analizy pierwiastkowej włosów

Włosy stanowią doskonały materiał do analizy pierwiastków w organizmie:

 • Próbki do badań bardzo łatwo pobrać.
 • Włosy są bardzo stabilnym materiałem, dzięki czemu można je długo przechowywać (w odpowiednich warunkach).
 • Analiza pierwiastkowa włosa pozwala na wykrycie niedoborów lub zatruć przed wystąpieniem ich objawów.
 • Krew i mocz reprezentują chwilowy stan organizmu człowieka, podczas gdy włosy to materiał odzwierciedlający długoterminową (do kilku miesięcy) ekspozycję na niedobory lub przekroczenia norm zawartości minerałów.
 • Analiza pierwiastkowa włosa pozwala na ustanowienie indywidualnych zaleceń żywieniowych i suplementacji diety. Pomaga również w oszacowaniu typu oraz skłonności metabolicznych.
 • Badania można powtarzać w celu skontrolowania zmian w bilansie składników mineralnych i pierwiastków toksycznych w organizmie.

Co można zyskać dzięki analizie pierwiastkowej włosa?

 • Wynik pomoże Ci dobrać odpowiednią dietę.
 • Dowiesz się, którego składnika mineralnego masz zbyt mało lub za wiele, co pozwoli Ci zadbać o dobry stan zdrowia.
 • Dowiesz się o możliwym związku różnego rodzaju schorzeń z wykazanymi niedoborami lub nadmiarami mikroelementów.
 • Będziesz wiedzieć jak poprawnie suplementować minerały.

Kiedy warto zrobić analizę pierwiastkową włosa?

 • Kiedy chcesz wiedzieć jaka jest zawartości w organizmie ważnych dla Twojego zdrowia pierwiastków oraz czy Twój organizm jest w stanie równowagi pierwiastkowej. Badanie to polecamy dla każdego w celach profilaktycznych. Jeśli dbasz o zdrowie sprawdź jaki jest Twój bilans mikroelementów.
 • Kiedy chcesz się dowiedzieć jak dobrać odpowiednią dietę lub suplementację.
 • Kiedy chorujesz. Gospodarka mineralna organizmu jest systemem szalenie precyzyjnym i delikatnym. Nawet minimalne zaburzenia na poziomie komórkowym mogą powodować ogromne zmiany w skali jakości życia. Dotyczy między innymi: stanów wystąpienia objawów klinicznych zespołu złego wchłaniania, zaburzeń hormonalnych, zaburzeń neurologicznych, schorzeń kostno-stawowych, kardiologicznych, zatruć pierwiastkami toksycznymi, zaburzeń dermatologicznych (łuszczyca, bielactwo, wypadanie włosów), zaburzeń słuchu, leczenia otyłości, rehabilitacji, planowania i przebiegu ciąży oraz wielu innych.
 • Kiedy niepokoi cię kondycja Twoich włosów, skóry lub paznokci.

Oferujemy badanie analityczne przeprowadzone w nowoczesnym laboratorium badawczym specjalizującym się w analizie pierwiastków przy użyciu spektroskopii ze wzbudzeniem plazmowym. Technika ta pozwala na oznaczenie ponad 70 pierwiastków, w tym metali ciężkich.

Próbki włosa pobiera się w sposób nieinwazyjny.

 • Do badania potrzebne są włosy z 2 – 3 miejsc, odcięte przy samej skórze, najlepiej z tylnej i tylno-bocznej części głowy.
 • Do badania nadają się włosy na długości 2 – 3 cm od skóry głowy, prosimy jednak przekazywać nam całą długość włosów.
 • Ciężar próbki musi wynosić min. 0.5 g (grubszy pędzelek).
 • Ważne jest aby włosy były ścinane u samej nasady włosa, nie mogą być farbowane, tlenione bądź po trwałej ondulacji.
 • Do badania włosy muszą być czyste (umyte, bez środków do stylizacji np. lakieru, pianki, żelu itp.)

Wynik analizy pierwiastkowej włosów dostępny jest szybko, najczęściej w ciągu 10 dni roboczych od daty dostarczenia materiału.

 • Analiza Pierwiastkowa Włosów - Program Zdrowotny - oznaczamy 24 biopierwiastki: wapń, sód, potas, fosfor, cynk, magnez, żelazo, miedź, molibden, kobalt, chrom, lit, stront, nikiel, mangan, selen, wanad, bor, bar, siarka, srebro, krzem, jod, cyna oraz 5 pierwiastków toksycznych: arsen, rtęć, glin, kadm, ołów.

  W wyniku APW składającym się z około 36 – 52 stron dla osoby dorosłej, oprócz wykresów z wartościami i proporcjami badanych pierwiastków, analizy tendencji zdrowotnych i zaleceń aktywności fizycznej, otrzymasz: opis typu metabolicznego, program suplematacyjny, dietę metaboliczną.

 • Analiza Pierwiastkowa Włosów - Program Analityczny - oznaczamy 24 biopierwiastki: wapń, sód, potas, fosfor, cynk, magnez, żelazo, miedź, molibden, kobalt, chrom, lit, stront, nikiel, mangan, selen, wanad, bor, bar, siarka, srebro, krzem, jod, cyna oraz 5 pierwiastków toksycznych: arsen, rtęć, glin, kadm, ołów.

  Otrzymasz wyniki 29 pierwiastków przedstawione w wykresach.

UWAGA ! Od 01.04.2018 wynik badania dostępny jest w wersji elektronicznej. Wersja papierowa za dodatkową opłatą.