Strona wykorzystuje pliki cookies, które usprawniają działanie serwisu. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. W innym wypadku ciasteczka będą umieszczane w pamięci Twojego urządzenia.

Czy moje jelito „cieknie”?

Czy moje jelito ‘’cieknie’’? – czyli zespół przesiąkliwego jelita i metody jego identyfikacji.

Zespół przesiąkliwego jelita zwany inaczej LGS (ang. Leaky gut syndrome) jest to coraz częściej raportowaną jednostką chorobową. Zwiększona przesiąkliwość jelitowa wynika z uszkodzenia śluzówki jelita w wyniku zadziałania szeregu czynników środowiskowych.

Zaburzenia wynikające z zespołu nieszczelnego jelita rozpoczynają się od przewlekłego stanu zapalnego i podrażnienia śluzówki jelita. Z czasem przewlekle podrażniona bariera jelitowa słabnie i traci swoją zdolność do selektywnego przepuszczania jedynie określonych substancji do układu krwionośnego. Przestrzenie międzykomórkowe powiększają się, umożliwiając przenikanie do krwi toksyn, większych molekuł i niestrawionych składników pokarmowych, które w stanie homeostazy nie penetrowałyby do krwioobiegu.

Przenikanie do układu krwionośnego toksyn, antygenów bakteryjnych czy niestrawione cząstek pokarmowych prowadzi w konsekwencji do przewlekłej aktywacji układu immunologicznego.

Z tego względu ważnym elementem diagnostyki jelit, jest ocena przesiąkliwości jelitowej, którą można wykonać na podstawie oznaczenia zonuliny w kale.
Zonulina jest białkiem ścisłych połączeń pomiędzy komórkami nabłonka jelita cienkiego (enterocytami). Jej rolą jest modulowanie przepuszczalności bariery jelitowej. Wzrost poziomu zonuliny w kale uznawany jest za marker rozszczelnienia bariery jelita, a jego wysoki poziom stanowi sygnał alarmujący zniesieniu ciągłości tej bariery.

Podwyższony poziom zonuliny w kale obserwowany jest u pacjentów z:

  •     aktywną chorobą trzewną (celiakia),
  •     cukrzycą typu 1,
  •     reumatoidalnym zapaleniem stawów,
  •     stwardnieniem rozsianym,
  •     innymi chorobami autoimmunologicznymi

Ocenę przesiąkliwości jelitowej można zrealizować wykonując badanie Microflora SCAN PLUS, co stanowi podstawę nieinwazyjnej diagnostyki jelit.

Nie czekaj – nie pozwól aby Twoje jelito „przeciekało” !

źródło: CM VitaImmun